Boşanma Avukatı

İstanbul Boşanma Avukatları

Bizimle İletişime Geçin

Yabancı Uyruklu Eşten Boşanma

Yabancı Uyruklu Eşten Boşanma

Boşanma süreci içerisinde merak edilen hususlardan birisi yabancı uyruklu eşten nasıl boşanılacağı olmaktadır. Bu durum temelde, diğer boşanma davalarından farklı değildir. Eşler yetkili mahkemeye yapacakları boşanma başvurusu ile dava açmalıdırlar. Fakat yabancı uyruklu eşten boşanma aşamasında bilinmelidir ki özellikle yurtdışında açılacak olan davalar, Türkiye’de direk olarak geçerli olmamaktadır. Yabancı uyruklu eşten yurtdışında boşanacak olan kişilerin, boşanma işlemleri kesinleştikten sonra Türkiye’de tanıma tenfiz davası açmaları gerekir. Bu yazımızda yanbancı eşten nasıl boşanılır, yabancı eşe karşı boşanma davası nasıl açılır gibi konular üzerinde duracağız.

Yabancı Uyruklu Eşten Boşanma

Türkiye’de yabancı uyruklu eşten boşanma adına bireyler tıpkı diğer boşanmalarda olduğu gibi yetkili Aile Mahkemesine boşanma dilekçesi ile birlikte başvuru yapmalıdırlar. Yabancı eşten boşanma zor bir süreçtir. Bu süreçte bireyler mal paylaşımı, tazminat, nafaka, vealyet gibi hususlarda oldukça sorun yaşayabilirler. Özellikle yabancı uyruklu eşten boşanma sonrası velayeti eşte kalan çocuk ile kişisel ilişki tesisinin kurulması oldukça zor olmaktadır. Zira boşanma sonrası yabancı uyruklu eş ülkesine dönebilmekte ve velayetini aldığı çocuğunu da yanında götürebilmektedir. O nedenle yabancı uyruklu eşten boşanma sürecinin mutlaka profeyonel bir şekilde yürütülmesi gerekir. Yabancı uyruklu eşten boşanma yalnızca velayet değil, mal paylaşımı ve nafaka gibi maddi sonuçlarda da hak kaybı yaşanma olasılığını içermektedir. Bilinmesi gerekir ki boşanmalarda kusur oranları boşanmanın maddi ve manevi tüm sonuçlarını etkilemektedir. Yabancı uyruklu eşe açılan boşanma davalarında kişi, yasal haklarını doğru bir şekilde savunmak ve hukuki prosedürleri etkili bir şekilde yerine getirmek durumundadır. Aksi halde boşanma sonrası hak kaybı yaşaması olasılığı her zaman bulunmaktadır.

Yabancı Uyruklu Eşten Nasıl Boşanılır?

Yabancı uyruklu eşten boşanmak isteyen bireylerin, bu süreçte açabilecekleri iki farklı dava türü bulunur. Bu davalar, anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma davalarıdır. Anlaşmalı boşanma davalarında her iki taraf da boşanmak istemekte ve kanunun belirlediği anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirmektedir. Diğer boşanma türü olan çekişmeli boşanma davasında ise, taraflardan birisi boşanmak istemeyeceği gibi, boşanmanın maddi veya manevi herhangi bir sonucunda taraflar uzlaşamamış da olabilir. Yabancı uyruklu eşten boşanma sürecinde davanın Türkiye’de açılacak olması bir avantajdır. Türkiye’de açılacak boşanma davası ile bireyler ayrıca bir tanıma tenfiz davasına gerek duymadan boşanma işlemlerini sonlandırabilmektedir.

 

Fakat yabancı uyruklu eşten boşanma aşamasında davanın yurt dışı mahkemelerinde görülmesi ya da yurtdışın davanın açılacak olması, bu davanın bitiminden sonra Türkiye’de ikinci bir dava açılmasına neden olacaktır. Yurtdışındaki mahkeme kararları Türkiye’de geçerli değildir ve bu geçerliliğin sağlanması ancak tanıma ve tenfiz davası ile mümkündür. Yabancı mahkemede yabancı uyruklu eşinden boşanacak olan kişi Türkiye’de bu davayı açmadığı zaman, eski eşi hala yasal eşi olarak kabul edilecek ve mirastan yabancı uyruklu boşandığı eşi de pay alabilecektir. Bu gibi hususların önüne geçilebilmesi adına yabancı uyruklu eşten boşanma işlemlerine başlanmadan önce mutlaka uzman bir boşanma avukatı ile iletişime geçilmesi önerilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>