Boşanma Avukatı

İstanbul Boşanma Avukatları

Bizimle İletişime Geçin

Velayet Davası Nasıl Kazanılır

Velayet Davası Nasıl Kazanılır

Boşanmalarda velayet, eşler arasında en sık çekişmeye neden olan konular arasında yer alır. Bu noktada her iki eş de çocuğunun velayetini almak isteyebilir. Boşanma davalarında veya sonrasında açılacak velayet davalarında çocuğun kime verileceği hususunu belirleyen temek faktör çocuğun menfaatleridir ve hakim çocuğa hangi ebeveynin daha iyi bir yaşam sunabileceği temelinde değerlendirme yaparak çocuğun velayetine karar verir. Boşanma sonrası verilen velayet kararı kesin hüküm olmamaktadır. Yani değişen yaşam koşullarına bağlı olarak velayet davası istenildiği zaman tekrar açılabilir. “Velayet Davası Nasıl Kazanılır” diye merak eden kişiler açısından bu makalemizde velayet davasında dikkat edilmesi gereken hususlar ve velayet davası süreci hakkında bilgiler vereceğiz.

Velayet Davası Nasıl Kazanılır?

Boşanma sonrası velayetin el değiştirmesi için açılacak olan velayet davalarında, çocuğunun velayetini eski eşden almak için doğru bir dava süreci yürütülmesi gerekir. Burada çocuğun velayetini belirleyici temel faktörün çocuğun çıkarları olduğu göz önüne alınmalı ve açılacak olan velayet davası içerisinde, çocuğunun velayetini almak isteyen kişi çocuğa daha iyi bir gelecek sunacağı konusunda hakim kanaati oluşturmalıdır. Peki velayet davası nasıl kazanılır?

Velayet davası nasıl kazanılır diye merak eden kişilerin bu noktada dava içerisinde hakim kanaati oluşturabilmesi için, çocuğun yaşayacağı ortam ve alacağı eğitim konusunda somut veriler ortaya koyması velayet davasının kazanılması noktasında önemli ipuçları verir. Örneğin çocuğun mevcut yaşadığı ortamın çocuğun gelişimi açısından olumsuz etkiler yarattığına dair veriler ortaya konulabilir. Çocuğun yaşadığı ortam sürekli bir huzursuzluk hali içerebilir. Mesela mevcut durumda çocuk, birlikte yaşadığı kişiler ile anlaşmazlık içerisinde olabileceği gibi kötü bir muameleye de maruz kalabilir. Açılacak velayet davası içerisinde bu durum öne sürülerek çocuğun velayetinin değiştirilmesi ve daha huzurlu bir ortamda yaşamasının önemine vurgu yapılabilir. Velayet davası nasıl kazanılır diyen kişiler açısından velayetin değiştirilmesi adına bu durum önemli bir değişiklik sebebi olacaktır.

Velayet davası nasıl kazanılır diyen kişiler açısından başka bir örnek vermek gerekirse çocuğun eğitim ve öğretim hayatının iyileştirilmesi adına bir takım savlar öne sürülebilir. Örneğin çocuk annesi ile yaşarken gittiği okul, aldığı eğitim yetersiz görülerek, çocuğa daha iyi bir gelecek oluşturabilecek eğitimin sağlanacağı vurgusu yapılarak velayet davası açılabilir.

Velayetin değiştirilmesi davası açarak çocuğunun velayetini diğer ebeveynden almak isteyen kişiler doğru bir velayet davası süreci yürüterek, çocuğunun velayetini alabilir. Bu tür davalarda en önemli husus, hakim kanaati oluşturulabilmesidir.O yüzden etkili bir süreç yönetimi ile çocuğun velayeti kazanılabilir. Aksi halde, mevcut velayetin değiştirilmesi mümkün olmayacaktır.

Çocuğun velayet davası nasıl kazanılır noktasında bireyler uzman bir boşanma avukatı tutarak süreci hukuki anlamda profesyonel şekilde yürütmelidirler. Her ne kadar bu süreçte avukat tutulması zorunlu olmasa da çocuğun velayeti kararı, ciddi bir husus olması nedeniyle bu davanın titizlikle yürütülmesi önerilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>