Boşanma Avukatı

İstanbul Boşanma Avukatları

Bizimle İletişime Geçin

Tek Celsede Boşanmak Mümkün Mü?

Tek Celsede Boşanmak Mümkün Mü?

Tek celsede boşanma ile evliliğini en kısa süre içerisinde bitirmek isteyen kişilerin bu noktada eşleri ile birlikte anlaşmalı boşanma yoluna gitmeleri gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma, isminden de anlaşılacağı üzere tarafların boşanma yönünde irade göstermeleri ve boşanmanın hukuki sonuçları üzerinde hem fikir olmaları durumudunda yapılan boşanma işlemleridir. Tek celsede boşanmak mümkün mü diye merak edenler açısından, tek celsede boşanabilmenin tek yolu eşlerin anlaşmalı boşanma yapmalarıdır.

Tek Celsede Boşanmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Tek celsede boşanmak için yapılması gereken açılacak olan boşanma davasının anlaşmalı yürütülmesidir. Eşler tek celsede boşanmak için anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirerek anlaşmalı boşanma gerçekleştirebilirler. Medeni Kanunumuz anlaşmalı boşanma şartlarını 3 konu üzerinde toparlamıştır. Buna göre tek celsede boşanmak için eşlerin en az 1 yıl evli kalmış olmaları, boşanmanın tüm sonuçları üzerinde hem fikir olduklarını beyan ettikleri bir anlaşmalı boşanma protokolü hazırlamaları ve son olarak açılacak anlaşmalı boşanma davasında duruşmaya katılmaları gerekir.

Yukarıda sayılan 3 konunun yerine getirildiği noktada eşler tek celsede boşanma gerçekleştirebilirler. Fakat tek celsede boşanmak bu kadar kolay olmamaktadır. Burada tek celsede boşanmak isteyen eşlerin hukuki süreci doğru yürütmeleri önemlidir. Zira boşanma sürecinin karmaşık olması nedeniyle anlaşmalı boşanma davası sürecinde sıklıkla yanlış hamleler yapılabilmektedir. Bu da anlaşmalı boşanmanın bir kaç celse sürmesine neden olabileceği gibi boşanma davasının reddine de neden olabilmektedir. O yüzden anlaşmalı boşanma davası açarak tek celsede boşanmayı hedefleyen kişilerin bu süreçte uzman bir boşanma avukatı tarafından destek almaları önerilir.

Tek Celsede Boşanma İçin Hukuki Sürecin Doğru Yürütülmesi Gerekir!

Tek celsede boşanmak isteyen eşler açısından bu süreçte dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bu durumların boşanma dilekçesi hazırlanması, boşanma davasının açılacağı yetkili mahkemenin doğru belirlenmesi, anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanması… gibi farklı durumlar olabilir. Ama dikkat edilmesi gereken durumların temelinde hukuki prosedürün doğru bir şekilde yerine getirilmesi yatar. Açılacak olan anlaşmalı boşanma davasının hukuki alt yapısının doğru oturtulamaması durumunda tek celsede boşanmak mümkün olmazken, davanın reddi de söz konusu olabilir. Belirtmekte yarar var ki boşanma davasının reddi durumunda aynı hukuki gerekçeyle boşanma davası açılabilmesi için 3 yıl beklenmesi gerekir. Bu da 3 yıllık bir zaman kaybı anlamı taşır.

Anlaşmalı boşanma ile tek celsede boşanmak isteyen kişilerin mutlaka süreci uzman bir boşanma avukatı ile yürütmeleri önerilir. Boşanma avukatı müvekkilinin tek celsede boşanma isteğinin yerine getirilmesi ile birlikte müvekkilinin yaşayabileceği hak kayıplarının da önüne geçebilmektedir. Bu hak kayıpları çocuğun velayeti, mal paylaşımının nasıl yapılacağı, nafaka ve tazminat ödenip ödenmeyeceği gibi konular olabilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>