Boşanma Avukatı

İstanbul Boşanma Avukatları

Bizimle İletişime Geçin

Nafaka Nasıl Alınır

Nafaka Nasıl Alınır

Boşanma davaları ile ilgili en fazla merak edilen konulardan birisi de nafaka nasıl alınır konusurdur. Nafaka talep edecek kişilerin bu süreçte 3 farklı nafaka talep edebilmeleri mümkündür. Nafaka türleri, boşanma davası sürerken eşlerden birisinin diğer eşin hayatını idame ettirebilmesi için ödemesi gereken tedbir nafakası, boşanma sonrası yoksulluğa düşecek eş için ödenecek olan yoksulluk nafakası ve yine boşanma sonrası çocuğun velayetini alacak kişiye, çouğun ihtiyaçlarını karşılaması için ödenecek iştirak nafakası ( çocuk bakım nafakası ) şeklinde sıralanabilmektedir.

Boşanma Davası Sürerken Nafaka Nasıl Alınır

Boşanma davası sürerken taraflardan birisinin maddi olarak mağdur olmaması adına tedbir nafakası ödenmesine hakim hükmedebilmektedir. Tedbir nafakasının amacı boşanma davası sürerken geliri olmayan eşin hayatına devam edebilmesi için gerekli maddi kaynağın yaratılmasıdır. Nafaka nasıl alınır diyen kişiler boşanma davasında hakimden tedbir nafakası talep edebilirler.

 

 

Geliri Olmama Nedeniyle Nafaka Nasıl Alınır

Evlilik süresince belirli bir hayat standardına sahip olan fakat boşanma sonrası bu hayat standardından uzak kalacak kişinin eski eşinden alacağı aylık ödeme,yoksulluk nafakası olarak adlandırılır. Nafaka nasıl alınır diyen kişi boşanma sonrası yoksulluk nafakası alabilmesi için belirli şartların oluşması gerekmektedir. Buna göre boşanmaya neden olan olaylar üzerinde eşinden daha az kusura sahip ya da kusursuz olan kişiler eşinden nafaka alabilirler. Burada amaç yoksulluğa düşecek olan kişinin bu mağduriyetinin bir nebze de olsa giderilmesidir. Boşanmaya sebep olan olaylar üzerinde eşinden daha fazla kusur sahibi olunması durumunda yoksulluk nafakası alınamaz. Bu duruma örnek vermek gerekirse, aldatma nedeniyle açılan boşanma davalarında aldatan eş diğer eşten daha kusurlu olduğu için aldatan eşe nafaka bağlanmaz.

 

Çocuk İçin Nafaka Nasıl Alınır

Boşanma davası sonucu çocuğun velayeti eşlerden birisine verilir. Velayeti alan kişi çocuğun bakımını üstlenmektedir ve bu bakım için bir takım giderler ortaya çıkar. Çocuğun bakımından doğan ihtiyaçların ya da diğer bir ifadeyle çocuğun temel ihtiyaçlarının karşılanması için alınacak nafaka türüne iştirak nafakası adı verilir. İştirak nafakası ( çocuk bakım nafakası) talep edilirken boşanmayı getiren olaylar üzerindeki kusur oranları göz önüne alınmaz. Bilinmesi gereken çocuk bakım nafakası diğer adıyla iştirak nafakası yalnızca çocuğun ihtiyaçlarını kapsar. Boşanılan eşin ihtiyaçları bu nafaka içerisinde yer almamaktadır. Çocuğun bakımı için nafaka nasıl alınır diyen bireyler,boşanma davası açarken bu taleplerini dile getirebilmekle birlikte boşanma davası sürerken de iştirak nafakası talep edebilirler.

 

Nafaka nasıl alınır diyen bireyler açısından eşinin işsiz olması, belirli bir gelire sahip olmaması, nafaka ödenmeyeceği anlamına gelmemektedir. Nafakaya hükmedildikten sonra, eşin ödemediği nafakalar da birikir. Bu durumda nafaka ödemesine hükmedilen eş, ileride gelire sahip olduğunda ödemediği nafakalar toplu halde talep edilebilmektedir.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>