Boşanma Avukatı

İstanbul Boşanma Avukatları

Bizimle İletişime Geçin

Miras Boşanmada Paylaşılır Mı?

Miras Boşanmada Paylaşılır Mı?

Boşanma süreci içerisinde tarafların en çok merak ettiği konular arasında mal paylaşımı da yer almaktadır. Boşanmada mal paylaşımı yapılırken esas unsur eşlerin hangi mal rejimine tabi oldukları ve evliliğin hangi tarihte gerçekleştiğidir. Boşanmada mal paylaşımının nasıl yapılacağına daha önce değinmiştik. Bu konu ile ilgili olarak “boşanmada mal paylaşımı nasıl yapılır” adlı makalemizi okuyabilirsiniz. Bu makalemizde ise miras boşanmada paylaşılır mı, aileden kalan mirastan eş boşanma sürecinde pay alabilir mi, mirasın mal paylaşımına etkisi gibi hususlara değineceğiz.

Miras Boşanmada Paylaşılır Mı

Öncelikle belirtmek gerekir ki, miras boşanamda paylaşılır mı diye merak eden kişiler açısından, aileden ve ya 3. bir kişiden kalan miras, kişisel mal sayılmaktadır. Bu nedenle eşlerin hangi mal rejimine tabi olduklarına bakmaksızın, miras kişisel mal olduğu için paylaşıma konu olmaz. Fakat burada bir ayırımın yapılması gerekir. Kişisel malların gelirleri evlilik içerisinde ortak mal olarak kabul edilmektedir. Yani miras kalan kişinin bu mirastan elde edeceği gelir, boşanmada mal paylaşımı yapılırken ortak mal olarak kabul edilip eşlerin mal rejimine göre paylaşıma konu olup olmayacağı ortaya çıkar. Bir örnekle açıklamak gerekirse, aileden kalan miras bir evin kira bedeli evlilikte ortak mal kapsamında olup bu kira bedelleri ile alınan bir araba ya da başka bir mal, ortak mal olmakta ve mal rejimine bağlı olarak eşler hak sahibi olmaktadır.

Aileden Kalan Mirastan Eş Pay Alabilir Mi?

Eşlerin boşanma aşamasında yalnızca ortak hayatlarını bitirmediklerini, bu ortak yaşam dışında ekonomik ortaklıklarını da sonlandırdıkları bilmek gerekir. Bu noktada boşanmanın maddi sonuçları eşler arasında sıklıkla çekişme yaşanmasına neden olur. Boşanma sonrası mal paylaşımının nasıl yapılacağı, evlilikte edinilen mallar üzerinde hangi eşin ne kadar söz sahibi olduğu bir tartışma konusu olup bunun yanı sıra eşlerin ailelerinden kalan mirasın paylaşıma katılıp katılmayacağı da tartışma yaratabilmektedir. Miras boşanmada paylaşılır mı diye merak eden kişiler açısından aileden kalan miras, boşanmada direk olarak mal paylaşımına tabi olmaz.

Eşin, ailenizden kalan mirastan pay alabilmesi mümkün değildir. Ancak ailenizden kalan mirasın gelirinden elde edilecek olan diğer taşınır veya taşınmaz mallar “boşanmada mal paylaşımı” yapılırken bu paylaşıma konu olacaktır.

Boşanma süreci içerisinde en fazla hak kaybı yaşanılan durumlardan birisi olan mal paylaşımı hususunda bireyler mutlaka uzman bir boşanma avukatı ile iletişime geçerek haklarını öğrenmeli ve boşanma davası içerisinde doğru bir süreç yönetimi yaparak hak kaybına uğramamalıdırlar. Miras boşanmada paylaşılır mı diyen kişiler olası hak kayıplarının önüne geçebilmek için bu hususta boşanma avukatı ile davalarını yürütmeleri önerilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>