Boşanma Avukatı

İstanbul Boşanma Avukatları

Bizimle İletişime Geçin

Kıskançlık Boşanma Nedeni Sayılır Mı?

Kıskançlık Boşanma Nedeni Sayılır Mı?

Boşanma nedenleri Medeni Kanun içerisinde ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Buna göre kıskançlık tek başına boşanma nedeni sayılmaz. Fakat aşırı kıskançlık durumunun evlilik birliğini zedelemesi ve aşırı kıskançlığı maruz kalan kişi açısından ortak yaşam kurulmasının imkansız hale gelmesi durumunda kıskançlık nedeniyle boşanma davası açılabilir. Kıskançlık boşanma nedeni sayılır mı diyen kişinin bu süreçte maruz kaldığı kıskançlığın evliliği çekilmez bir duruma getirmesi ve bu yönde hakim kanaati oluşması gerekir.

Kıskançlık Boşanma Nedeni Sayılır Mı?

Aşırı kıskançlık nedeniyle boşanma davası açılabilir.Burada önemli olan hukuki altyapının doğru kurulması ve gerekli prosedürlerin hukuka uygun olarak yürütülmesi önemlidir. Kıskançlık nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin öncelikle hangi hukuki sebebi boşanma davası için öne süreceğini bilmesi gerekir.

Boşanma davası açmak, boşanma sürecinin ilk adımıdır Fakat asıl üzerinde durulması gereken boşanma davasının nasıl yürütüleceği ve istenilen sonucun nasıl alınacağıdır. Ksıkançlık nedeniyle boşanmak istiyorum diyen bireyin bu anlamda uzman bir boşanma avukatı ile davayı yürütmesi önerilir.

Kıskançlık Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Kıskançlık nedeniyle boşanma davası açacak kişi, eşi ile birlikte son altı ay içerisinde ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemesine başvuru yağmalıdır. Bu başvuru boşanma dilekçesi ile birlikte yapılır. Eşin aşırı kıskançlığının evliliği çekilemez kıldığına dair, hukuki gerekçe, hazırlanacak olan boşanma dilekçesi içerisinde yer almalıdır. Medeni Kanunun 166. maddesi evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma hükümlerini içerir.

Kıskançlık durumunun yaşandığı evliliklerde de boşanmak isteyen kişi bu durumun yarattığı olumsuz koşullar nedeniyle evliliğin devamının mümkün olmayacağı yönünde hakim kanaati oluşturması gerekir.

Kıskançlık her ne kadar Medeni Kanunda direk olarak boşanma nedeni olarak sayılmıyor ise de kıskançlığın getirdiği davranışlar ve ortaya çıkan sonuçlar boşanma nedeni olarak öne sürülebilmektedir.

Kıskançlık boşanma nedeni sayılır mı diyen kişilerin bu hususta yaşayabileceği durumlara bir kaç örnek verilebilir. Örneğin kıskançlık nedeniyle eşini sosyal ortamlardan soyutlamak, kıskançlık nedeniyle eşinin çalışmasına engel olmak, kıskançlık nedeniyle eşini ailesiyle görüştürmemek, kısakançlık nedeniyle eşine baskı yapmak …

Kıskançlık boşanma nedeni sayılır mı sorunun yanıtı aslında kıskançlığın tek başına boşanma nedeni sayılmayacağıdır. Fakat kıskançlığın doğurduğu sonuçlar evlilik birliğinin taraflardan beklenmeyecek şekilde sarsılmasına neden olacağından, kıskançlık boşanma nedeni sayılabilmektedir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>