Boşanma Avukatı

İstanbul Boşanma Avukatları

Bizimle İletişime Geçin

Kadınlık Görevini Yapmama Boşanma Nedeni Sayılır Mı?

Kadınlık Görevini Yapmama Boşanma Nedeni Sayılır Mı?

Boşanma davası açacak kişilerin bu süreçte boşanmaya ilişkin öne sürmeleri gereken haklı boşanma nedenleri bulunmalıdır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’na göre haklı bir boşanma nedeni olmadan boşanmak mümkün değildir. O yüzden boşanacak kişilerin dava içerisinde, kanunda belirlenmiş boşanma nedenlerinden birisini öne sürmesi ve bunu ispatlaması gerekir. Kadınlık görevini yapmama davranışı evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına yol açacağından dolayı bireyler kadınlık görevini yapmama nedeniyle boşanma davası açabilirler.

Kadınlık Görevini Yapmama Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır

Öncelikle boşanma davası açılırken gerekli belgelerin doğru bir şekilde hazırlanması önemlidir. Boşanma dilekçesi hukuki açıdan kusursuz olmalıdır ki açılacak boşanma davası sağlıklı bir şekilde yürütülebilsin. Kadınlık görevini yapmama boşanma nedeni öne sürülerek açılacak olan boşanma davalarında, Medeni Kanunda yer alan özel boşanma nedenleri arasında “kadınlık görevini yapmama” davranışı bulunmaması nedeniyle, boşanma dilekçesi içerisidne belirtilecek haklı boşanma nedeni “ evlilik birliğinin temelinden sarsılması” olarak verilmelidir.

Kadınlık görevini yapmama nedeniyle boşanma davası açmak için bireyler boşanma dilekçesi ile birlikte yetkili mahkemeye başvuru yapmalıdırlar. Burada görevli Mahkeme, Aile Mahkemesi olup, Aile Mahkemesinin bulunmadığı yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemesine boşanma istemiyle dava açılabilir. Kadınlık görevini yapmama nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin davayı açmaları gereken görevli mahkeme ise eşlerin son altı ay içerisinde birlikte ikamet ettikleri yer mahkemesidir.

Kadınlık Görevini Yapmama Davranışının Kapsamı Nedir?

Kadınlık görevini yapmama nedeniyle boşanma davası açacak kişiler açısından bu durum, kadının meşru bir neden olmaksızın cinsel birliktelikten kaçınması, eşiyle yatmaması, kocasıyla ilişkiye girmemesi, ev işlerini yapmaması, çocukların bakımı ile ilgilenmemesi… gibi farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Burada dikkat edilecek olan temel husus, kadınlık görevini yerine getirmeme davranışının meşru bir neden olmaksızın gerçekleşiyor olmasıdır. Kadınlık görevini yerine getirmeyen birey, açılacak olan boşanma davası içerisinde kusurlu olacağından dolayı, nafaka, tazminat velayet gibi bir çok konuda sıkıntı yaşayabilmektedir.

Kadınlık Görevini Yerine Getirmeme Nedeniyle Boşanma Ne Kadar Sürer?

Boşanma davalarında süre, açılacak olan boşanma davasının niteliğine göre farklılık gösterir. Bu noktada eşler boşanmanın tüm hukuki sonuçlarında uzlaşırlarsa anlaşmalı boşanma davası açılabilir. Bu durumda 10 gün ile 3 ay arasında bir sürede boşanma gerçekleşir. Diğer yandan eşlerin nafaka, tazminat, mal paylaşımı, velayet gibi hususlarda uzlaşamamaları durumunda boşanma davası çekişmeli olarak yürütülecektir ve 1 yıl ile 5 yıl arasında bir sürede boşanma davası sonuçlanır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>