Boşanma Avukatı

İstanbul Boşanma Avukatları

Bizimle İletişime Geçin

Hollanda’da Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Hollanda’da Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Hollanda’da ikamet eden Türk vatandaşları açısından bu ülkede gerçekleştirilmiş olan boşanmalar, Milletlerarası Özel Hukuk’a göre ülkemizde geçerli değildir. Diğer bir ifade ile her mahkeme kararı bulunduğu ülke sınırları içerisinde geçerli olacağından dolayı, Hollanda’da boşanma yapan Türk vatandaşları açısından bu boşanmanın ülkemizde geçerli olması için boşanma tanıma tenfiz davası açılması gerekmektedir. Boşanmanın tanınması ve boşanmanın tenfizi farklı kavramlardır. Hollanda’da boşanma yapan kişilerin ülkemizde açmaları gereken boşanma tanıma tenfiz davaları ile ilgili olarak bu makalemizde izlenmesi gereken yollar hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Hollanda’daki boşanmanın tanınması ve Hollanda’daki boşanmanın tenfiz kavramlarının ne olduğuna değinelim.

Hollanda’daki Boşanmanın Tanınması Nedir?

Hollanda’da boşanma davası açan ve bu ülke mahkemelerince boşanmalarına hükmedilen kişilerin ülkemizde boşanmalarının geçerli olabilmesi için adından da anlaşılabildiği gibi boşanma tanıma davası açmaları gerekir. Hollanda’daki boşanmanın tanınması için boşanma tanıma davası açılmaması durumunda bu boşanma ülkemizde geçerli olmaz ve bu boşanmayı yapan kişi Türkiye’de hala yasal olarak evli görünür. Bu da Türkiye’de yapılacak tüm resmi işlemlerde evli kabul edilmesine neden olacağından ileride tekrar evlenmek istenilmesi durumunda hali hazırda evli görünme nedeniyle bu evlilik gerçekleşmez. Diğer yandan boşanma ülkemizde tanınmadığından dolayı evli görünen bireyin vefatı durumunda eski eşi yasal olarak mirasçı olacağından, eski eş mirastan pay alacaktır. Bu gibi sıkıntıların önüne geçilmesi adına Hollanda’daki boşanmanın tanınması davası açılması gerekir.

Hollanda’daki Boşanmanın Tanınması Davası Nasıl Açılır?

Hollanda’da boşanma davası açan kişilerin Türkiye’de açmaları gereken boşanma tanıma davası için görevli mahkemeler, tıpkı Türkiye’de boşanma davalarında olduğu gibi Aile Mahkemeleridir. Hollanda’da ikamet eden bireyler boşanma tanıma davası açmak istemeleri durumunda boşanma tanıma davasını İstanbul İzmir ya da Ankara illerinden birisinde açabilmektedirler. Boşanma tanıma davası için gerekli belgeler ile birlikte davanın açılması mümkündür. Burada belirtmek gerekir ki dava karmaşık ve zor bir süreci ifade eder ve bir çok hukuki prosedürü içerisinde barındırır. O nedenle sağlıklı bir dava süreci geçirilebilmesi adına mutlaka uzman bir boşanma avukatı tarafından destek alınması önerilir.

Hollanda’daki Boşanmanın Tenfizi Nedir?

Hollanda’daki boşanmanın tenfizi kavramı, Hollanda’da boşanma davası açan kişilerin aldıkları mahkeme kararlarının ülkemizde icra edilmesi anlamı taşır. Diğer bir ifadeyle yurtdışındaki mahkemenin vermiş olduğu boşanmaya ilişkin hukuki sonuçlarıın Türkiye’de uygulanabilir olması için mutlaka boşanma tenfiz davası açılması gerekir. Daha açık bir şekilde anlatmamız gerekirse Hollanda’da boşanma davası sonuçlanan kişinin tazminat, nafaka, mal paylaşımı, çocuğun velayeti gibi haklarının Türkiye’de uygulamaya konulması için boşanma tenfiz davası açılması gerekir. Burada boşanma tenfiz davası, boşanma tanıma davasından farklı bir dava türüdür. Fakat boşanma tenfiz davaları aynı zamanda boşanmanın tanınması kavramını da içerisine alır. Yani boşanma tenfiz davası açılması ile birlikte aynı zaman boşanmanın tanınması da sağlanmış olacağından boşanma tenfiz davası açılarak iki farklı dava açılmasının önüne geçilebilir.

Hollanda’daki Boşanmanın Tenfiz Davası Nasıl Açılır?

Hollanda’da boşanma davasına ilişkin maddi ve manevi sonuçların ülkemizde uygulanabilir olmasını sağlamak adına açılacak boşanma tenfiz davası, gerekli belgeler ile birlikte, Türkiye’deki Aile Mahkemelerinde açılmaktadır. Tanıma davasında olduğu gibi burada da İstanbul İzmir ya da Ankara illerinden birisinde boşanma tenfiz davası açılabilir.

Hollanda’da Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Hollanda’daki boşanma kararının ülkemizde tanınması ve tenfizi, zor bir dava sürecini ifade etmekle birlikte, bir çok hukuki prosedürün de doğru bir şekilde uygulanmasını gerektirir Bu anlamda eski eşlerin her ikisinin de Türkiye’de mesleğini icra eden farklı boşanma avukatları ile davayı yürütmesi en kısa sürede boşanmanın tanınması ve tenfizini sağlayacaktır. Bireysel olarak açılan boşanma tanıma tenfiz davaları ortalama 4 5 yıl sürerken, her iki eşin de farklı boşanma avukatı tutması ve davayı bu şekilde yürütmeleri durumunda dava süresi 1 ay ile 3 ay arasında değişmektedir.

Hollanda’da Boşanma Yaptım Türkiye’de Dava Açmam Gerekir Mi?

Evet, Hollanda mahkemelerince verilen boşanma kararları yalnızca Hollanda’da geçerli olup, Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz davası açılması gerekir. Aksi Durumda Türkiye’de hala yasal olarak evli görünmeye devam edeceğiniz için nafaka velayet mal paylaşımı miras tazminat yeniden evlenme gibi bir çok konuda sorun yaşayabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>