Boşanma Avukatı

İstanbul Boşanma Avukatları

Bizimle İletişime Geçin

Fransa’da Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Fransa’da Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Fransa mahkemelerinde verilmiş olan boşanma kararı ve bu karara ilişkin hukuki sonuçlar ülkemizde direk olarak geçerli olmamaktadır. Milletlerarası Özel hukuka göre her mahkeme kararı verildiği ülke içerisinde geçerli olup, bu mahkeme kararlarının farklı bir ülkede geçerli olabilmesi adına tanıma ve tenfiz davası açılması gerekir. Fransa’da boşanma işlemi görülen bireylerin de Fransa’daki boşanmanın tanınması ve tenfizi işlemi için ülkemizde boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekir. Bu makalemizde Fransa’da boşanma sonrası Türkiye’de açılacak olan boşanma tanıma tenfiz davaları ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Fransa’da Boşanma Sonrası Türkiye’de Tanıma Tenfiz Davası Nasıl Açılır?

Fransa’daki boşanmaya ilişkin mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi için Türkiye’de açılması gereken tanıma tenfiz davalarında görevli mahkemeler, tıpkı Türkiye’deki boşanma davaları gibi Aile Mahkemeleridir. Boşanma tanıma tenfiz davası için gerekli belgeler ile birlikte davanın açılması mümkündür. Burada boşanma tanıma tenfiz davası nasıl açılır diye merak edenler açsından öncelikle tanıma davası ve tenfiz davası kavramlarının ne olduğu ve birbirlerinden farkları üzerinde durmamız gerekir.

Fransa’daki Boşanmanın Türkiye’de Tanınması

Fransız mahkemesinin verdiği boşanma hükmü, ülkemizde geçerli değildir. Bunun için boşanmanın tanınması davası açılması gerekir. Boşanmanın tanınması kavramı, Fransız mahkemesinin vermiş olduğu kararın Türkiye’de geçerli olmasına olanak sağlar. Bu noktada tanıma davası tenfiz davasından farklı olarak boşanmanın hukuki sonuçlarını içermez. Yalnızca Franda’da boşanma yapan eşlerin Türkiye’de de boşanmış olarak kabul edilmesini sağlar.

Fransa’daki Boşanmanın Türkiye’de Tenfiz Edilmesi

Boşanma tenfiz davası, Fransa’daki mahkemenin verdiği boşanmaya ilişkin hukuki sonuçların Türkiye’de icra edilebilir yani uygulanabilir olması adına açılacak dava türüdür. Tanıma davası açılması durumunda boşanmanın hukuki sonuçları ülkemizde uygulanmaz. Bunun için tenfiz davası açılması gerekir. Tenfiz davasında fransız mahkemesinin vermiş olduğu, velayet, nafaka, mal paylaşımı, tazminat … gibi sonuçlar ülkemizde uygulanabilir. Diğer yandan Fransa’da boşanma yapmış bireylerin boşanma tenfiz davası açmaları durumunda bu dava aynı zamanda tanıma işlemi de göreceğinden boşanma tanıma tenfiz davası olarak anılır.

Fransa’daki Boşanmanın Tanınması ve Tenfizi Ne Kadar Sürer?

Burada açılacak olan tanıma ve tenfiz davasında süreyi belirleyen önemli hususlar vardır. Fransız mahkemesinin boşadığı eşlerin Türkiye’de dava açmak istemeleri durumunda mutlaka gerekli prosedürleri etkili bir şekilde yerine getirmeleri gerekir. Eski eşlerin her ikisinin de Türkiye’de bulunan farklı boşanma tanıma tenfiz avukatı ile bu davayı yürütmeleri durumunda Fransa’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması ve tenfizi ortalama olarak 1 ay ile 3 ay arasında bir sürede sonuçlanmaktadır. Bireysel olarak açılan tanıma tenfiz davaları ise hukuki prosedürlerin doğru bir şekilde yerine getirilmediği durumlarda 4 5 yıl sürmesi gündeme gelecektir.

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Açılması Gerekir Mi?

Boşanma ve bu boşanmaya ilişkin hukuki sonuçların Türkiye’de geçerli kılınmaması durumunda bir çok sorun da beraberinde gelmektedir. Öncelikle Fransa’da boşanma yapan bireylerin ülkemizde bu davayı açmamaları durumunda, Türkiye’de yasal olarak evlilik devam eder. Yani Fransa mahkemesinde boşanmış kişiler Türkiye’de hala evlidirler. Bu da yeniden evlenme gibi bir durum ortaya çıkmasını engeller. Resmi olarak bir evlilik yapılabildiğinden Fransa’da boşanmış kişiler Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz davası açmaksızın yeniden evlenemez. Boşanma tanıma ve tenfiz davasının açılmaması yalnızca bu sorunu ortaya çıkarmaz. Fransız mahkemelerinde boşanmış çiftler Türkiye’de evli göründüklerinden dolayı, olası bir vefat durumunda da eski eş yasal mirasçı konumunda sayılır ve miras paylaşımı durumunda mirastan pay alır.

Boşanma tanıma tenfiz davası açılmamasının yaratacağı bir diğer sorun ise, boşanmanın hukuki sonuçlarının Türkiye’de icra edilememesi nedeniyle bireylerin nafaka velayet, mal paylaşımı ve tazminat gibi konularda yaşayacağı hak kayıplarıdır.

Fransa’da Boşandım Türkiye’de Neden Evli Görünüyorum?

Bu durum sıklıkla dile getirilen hususlardan birisidir. Fransa’da boşanmış çiftler boşanmanın tanınması ve tenfiz edilmesi için Türkiye’de dava açmaları gerektiğini bilemeyebilirler. Fransa’da boşanma gerçekleştikten sonra Türkiye’de boşanma tanıma ve tenfiz davası açmamış olan kişiler, bu davayı açmaları gerektiğinin farkına ancak Türkiye’ye döndüklerinde ve resmi bir işlem yaptığında farkedebilmektedirler. Fransa’da boşandım Türkiye’de niye evli görünüyorum diyen bireylerin mutlak suretle Türkiye’de boşanma tanıma ve tenfiz davası açmaları gerekir.

Fransa’da Boşandım Türkiye’de Dava Açmam Gerekir mi?

Fransa’da boşanma gerçekleştirmiş bireylerin sıklıkla dile getirdiği konulardan birisi de Fransa’da boşanma sonrası Türkiye’de dava açılıp açılmayacağı hususudur. Fransa’da boşanma yapmış kişiler, Türkiye’de bu boşanmanın geçerli olabilmesi için boşanma tanıma tenfiz davası açmak durumundadırlar.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>