Boşanma Avukatı

İstanbul Boşanma Avukatları

Bizimle İletişime Geçin

Eşi Tehdit Etmek Boşanma Nedeni Sayılır!

Eşi Tehdit Etmek Boşanma Nedeni Sayılır!

Boşanma nedenleri arasında sıklıkla karşılaşılan durumlardan birisi de “eşi tehdit etmek” olmaktadır. Eşi tehdit etmek evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına, evlilik içerisindeki güven sevgi ve saygı unsurlarının zedelenmesine ve sonucunda ortak yaşamın kurulamamasına neden olmaktadır. Eşi tehdit etme nedeniyle boşanma, farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Örneğin eşi ölümle tehdit etme şeklinde bu durum yaşanabileceği gibi, eşi boşanmakla tehdit etmek ya da evi terk etmekle tehdit etmek şeklinde ortaya çıkabilir.

Eşi Öldürmekle Tehdit Nedeniyle Boşanma

Eşi öldürmekle tehdit etmek, boşanma nedeni sayılır. Bu durum, evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına ve ölüm tehdidine maruz kalan kişi açısından ortak hayatın devam ettirilememesine neden olacağından dolayı, boşanma davası açılabilir. Eşi ölümle tehdit eden kişi açısından bu davranış boşanma nedeni olarak öne sürülebileceği gibi bu davranışı sergileyen kişiye karşı cezai yaptırım da uygulanabilmektedir. Eşi öldürmekle tehdit etme nedeniyle boşanma davası açacak kişiler aynı zamanda boşanma davası içerisinde koruma anlamında önleyici tedbirler de talep edebilmektedir.

Evi Terk Etme, Eşi Evden Kovma Tehdidi Nedeniyle Boşanma

Evlilik içerisinde gerçekleşebilecek tehdit unsurlarından birisi de eşi evden kovacağı tehdidinde bulunmak ya da evi terk edeceği tehdidinde bulunmak olabilir. Sık rastlanan boşanma nedenleri arasında yer alan eşi tehdit etmek nedeniyle boşanma davalarında tehdit davranışını sergileyen eş, kusurlu olmaktadır. Bu da velayet, tazminat, nafaka gibi bir çok hususta hak kaybı yaşanmasına neden olabilmektedir.

İntihar Etmekle Eşi Tehdit Etmek 

Evlilik içerisinde eşi tehdit etme yollarından birisi de intihar etmekle eşi tehdit etmek ya da kendisine zarar vermekle eşi tehdit etmek yer alabilir. Bu davranışı sergileyen kişiye karşı boşanma davası açılabilir. Eşi tehdit etme davranışı sergileyen bireylere karşı açılacak olan boşanma davası içerisinde ortak yaşam kurulamadığı yönünde hakim kanaati oluşturulması boşanmanın gerçekleşmesini sağlayacak unsurdur.

Eşi Boşanmakla Tehdit Etmek Nedeniyle Boşanma

Eşi sürekli olarak boşanmakla tehdit etmek, tehdit nedeniyle boşanma davası açılabilmesi için öne sürülebilecek boşanma nedenleri arasındadır. Eşi boşanmakla tehdit etmek de ortak yaşam kurulmasını engelleyen davranışlardandır ve bu durum açılacak olan boşanma davası içerisinde ispat edilerek evlilik yasal olarak sonlandırılabilir.

Eşi tehdit etmek, sonucunda boşanma davası açmak isteyen kişiler açısından bu tehdit unsuru bir çok şekilde gerçekleşebilmektedir. Bir çok davranış tehdit kapsamında değerlendirilebilmektedir. Burada esas belirleyici olan eşin sindirilme, korkutulma, rızası olmadan davranışlarını yönlendirme gibi amaç güdülmesi sergilenen davranışın tehdit olup olmadığını ortaya çıkarabilmektedir. Örneğin eşe para vermeyeceğini belirtmek tehdit olarak sayılabileceği gibi, çocukları alıp gideceğini söylemek de tehdit olarak sayılabilir.

Eşi Tehdit Etmek Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Eşi tehdit etmek nedeniyle boşanma davası açacak olan kişiler boşanma dilekçesi içerisinde 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 166. maddesi uyarınca evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davası açabilirler. Burada boşanma davası açılması kadar boşanma davasının yürütülmesi de önemlidir. Zira boşanma için öne sürülecek boşanma nedeninin ispatı, boşanma davası içerisinde hak ve talepler, boşanmada koruma ve önleyici tedbirler… gibi bir çok hukuki prosedürün bilinmesi gerekir. Aksi durumda bireyler maddi veya manevi bir çok hususda hak kaybı ile karşılaşabilirler. O yüzden eşi tehdit etmek nedeniyle boşanma davası açacak kişilere uzman bir boşanma avukatı tarafından destek almaları önerilir.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>