Boşanma Avukatı

İstanbul Boşanma Avukatları

Bizimle İletişime Geçin

Eşi Evden Kovmak Boşanma Nedeni Midir?

Eşi Evden Kovmak Boşanma Nedeni Midir?

Boşanma davası açılabilmesi için öne sürülebilecek boşanma nedenleri arasında yer alan durumlardan birisi de eşi evden kovmaktır. Eşi evden kovmak sonucu boşanma davası açılabilmesi için belirli şartların oluşması gerekir. Öncelikle eşini evden kovan kişinin ortak yaşamı sürdürmemek amacıyla eşini kovması, eve almaması, evden göndermesiya da eve girmesini engellemesi gerekir. Bu noktada bireyler terk nedeniyle boşanma davası açabilirler.

Terk Nedeniyle Boşanma Kapsamı Nedir?

Eşi evden kovmak terk nedeniyle boşanma içerisinde yer alan davranışlardan birisidir. Terk nedeniyle boşanma davalarında sadece evi terk eden eşe karşı açılacak dava yer almaz. Aynı zamanda eşin eve girmesini engelleyen, eşini evden kovan, eşini eve almayan, eşini ailesine gönderen, eşi eve giremesin diye kilidi değiştiren kişilere de terk nedeniyle boşanma davası açılabilir. Burada terk nedeniyle açılacak boşanma davalarında, esas üzerinde durulan unsur, ortak yaşam kurulmasının engellenme amacıdır. Yani eşini meşru bir nedenle ailesine gönderme boşanma nedeni sayılmaz.

Eşi Evden Kovmak Boşanma Nedeniyle Dava Nasıl Açılır?

Eşi evden kovma sonucu açılacak davalarda boşanma isteminde bulunan kişi bu süreçte hukuki porsedürleri doğru bir şekilde takip etmek durumundadır. Eşi evden kovmak sonucu boşanma davası direk olarak açılamaz. Öncelikle eşe ihtar gönderilir. Eşin evden kovulmasının ardından 4 ay geçtikten sonra eşe yapılacak ihtarla, kovulan kişinin eve alınması talep edilir. Eşini evden kovan kişi 2 ay içerisinde eşini tekrar eve almaz ise burada ortak hayatın kurulmasının engellendiği doğrulanır ve terk nedeniyle boşanma davası açılabilir.

Terk Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Terk Nedeniyle boşanma davalarının açılacağı yetkili mahkeme eşlerin son altı ay içerisinde birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemesidir. Eğer eşlerin son altı ay birlikte ikamet ettikleri yerde Aile Mahkemesi yok ise boşanma davası Asliye hukuk Mahkemesinde açılabilir.

Terk Nedeniyle Boşanma Davalarında Sıklıkla Sorulan Sorular

Eşim Evi Terk Etti Boşanma Davası Açabilir miyim?

Eşi tarafından terk edilen kişiler 4. aydan itibaren eşine ihtar gönderip ihtardan sonra da 2 ay içerisinde eşinin dönmemesi durumunda terk nedeniyle boşanma davası açabilirler.

Terk Nedeniyle Boşanma Davasında Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

Terk sonucu boşanma davalarında mal paylaşımı yapılırken eşlerin tabi oldukları mal rejimi doğrultusunda mallar paylaşılır. 2002 yılında çıkan yasaya göre eşlerin evlenirken herhangi bir mal rejimi seçmemiş olmaları durumunda edinilmiş mallara katılma rejimi uygulanır.

Eşim Evden Kovdu Boşanma Davası Açabilir Miyim?

Eşi tarafından evden kovulan bireyler terk nedeniyle boşanma davası açabilmektedirler.

Eşim Evin Kilitini Değiştirmiş Boşanma Nedeni Sayılır Mı?

Taraflardan birisinin eve girmesinin engellenmesi için kilidin değiştirilmesi durumunda terk nedeniyle boşanma davası açılabilmektedir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>