Boşanma Avukatı

İstanbul Boşanma Avukatları

Bizimle İletişime Geçin

Erkeklik Görevini Yapmama Nedeniyle Boşanma

Erkeklik Görevini Yapmama Nedeniyle Boşanma

Boşanma davalarında öne sürülebilecek boşanma nedenleri arasında gösterilebilecek unsurlardan birisi de erkeklik görevini yapmama, erkeklik görevini yapmaktan kaçınma, erkeklik görevini yapmaktan imtina etme gibi davranışlardır. Medeni kanun ortak yaşam kurulmasının taraflardan beklenmeyecek şekilde evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı durumlarda boşanma davası açılabileceğine hükmeder. Burada da erkeklik görevini yapmama davranışında bulunan kişiye karşı boşanma davası açılabilmektedir.

Erkeklik Görevini Yapmama Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Erkeklik görevini yapmama nedeniyle açılacak boşanma davası için bireylerin boşanma dilekçesi ile birlikte yetkili mahkemeye başvuru yapması gerekir. Boşanma davalarında görevli mahkemeler Aile Mahkemeleri olup, Aile Mahkemesinin bulunmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemeleri Aile Mahkemesi statüsüyle boşanma davalarına bakmaktadır. Erkeklik görevini yerine getirmeme sonucu boşanma davası açacak kişilerin davayı açmaları gereken yetkili mahkeme ise, eşleri ile birlikte ikamet ettikleri yer mahkemesidir.

Erkeklik görevini yapmama nedeniyle boşanma davası nasıl açılır diyen kişilerin boşanma dilekçesi içerisinde öne sürecekleri boşanma gerekçesi ise, “Evlilik birliğinin temelinden sarsılması” olmalıdır. Boşanma dilekçesinin hukuki açıdan doğru bir şekilde hazırlanmış olması açılacak boşanma davasının sağlıklı bir şekilde yürütülmesine olanak sağlayacaktır. O yüzden boşanma davası açmadan önce uzman bir boşanma avukatı ile iletişime geçilmesi önerilir.

 

Erkeklik Görevini Yerine Getirmeme Nedir?

Erkeklik görevini yerine getirmeme davranışı, evlilik içerisinde erkeğin sorumluluklarını yapmaması olarak ifade edilebilir. Medeni Kanun her ne kadar, evlilik içerisinde eşler eşit sorumluluğa sahiptir dese de toplum yapımızda evin geçiminin sağlanması erkeğin sorumluluğundadır. Erkeğin evin geçimini sağlamaması, erkeğin çalışmayı meşru bir neden olmaksızın reddetmesi gibi durumlar erkeklik görevini yerine getirmeme kapsamında değerlendirilmektedir.

Diğer yandan evlilik içerisinde erkeğin, eşiyle birlikte olmaktan kaçınması, erkeğin eşiyle yatmaması,eşiyle cinsel ilişkiye girmemesi durumları da meşru bir neden olmaksızın yapıldığında, erkeklik görevini yapmama nedeniyle boşanmaya sebep olabilmektedir.

Erkeklik Görevini Yapmama Nedeniyle Boşanma Davası

Erkekli görevinin yerine getirilmediği durumlarda açılacak boşanma davalarında bu davranışı sergileyen erkek boşanma davasında kusurlu olacağından dolayı, velayet, tazminat, nafaka gibi hususlarda sorunlar yaşayabilmektedir. Açılacak davanın doğru bir şekilde yürütülmesi açısından hukuki bilgi ve deneyime sahip bir boşanma avukatı ile davanın açılması bireylere, boşanmadan doğacak olan yasal haklarının korunmasını sağlayacaktır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>