Boşanma Avukatı

İstanbul Boşanma Avukatları

Bizimle İletişime Geçin

En Kısa Sürede Boşanma için Ne Yapılmalı

En Kısa Sürede Boşanma için Ne Yapılmalı

Boşanma süreci gerek psikolojik gerekse de sosyal açıdan bir çok olumsuz durumun yaşanmasına neden olmaktadır. Bu sürecin mümkün olan en hızlı sürede atlatılması ancak eşlerin ikisinin de boşanma iradesi göstermeleri ve boşanmayı ilgilendiren hukuki sonuçlar üzerinde uzlaşma sağlamaları ile mümkündür. En kısa sürede boşanma için ne yapılmalı diye merak eden kişiler için bu makalemizde hızlı ve kolay boşanma yöntemi olan anlaşmalı boşanma hakkında bilgiler vereceğiz.

En Kısa Sürede Boşanma Nasıl Olur?

En kısa sürede boşanma için açılması gereken boşanma davası, anlaşmalı boşanma davası olmaktadır. Taraflar ancak anlaşmalı boşanma ile evliliklerini sağlıklı bir şekilde sona erdirebilirler. Anlaşmalı boşanma yapılabilmesi için 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu tarafların anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirmiş olmalarına hükmetmiştir. Kanuna göre anlaşmalı boşanma şartları;

  • Anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için evliliğin 1 yılını doldurmuş olması gerekir.
  • Eşler boşanmanın tüm hukuki sonuçları üzerinde uzlaştıklarını belirten, anlaşmalı boşanma protokolü imzalamalıdırlar.
  • Anlaşmalı boşanma davalarında taraflar duruşmaya katılmalıdır.

Yukarıda sayıdığımız şartlarınyerine getirilmediği durumda en kısa sürede boşanma gerçekleştirilemez. Açılacak boşanma davası ancak bu şartların uygun olması durumunda anlaşmalı olarak yürütülebilir. Bu şartlar sağlanmadığı zaman eşler çekişmeli boşanma gerçekleştirebilirler bu da en kısa sürede boşanma isteminin yerine gelmemesi anlamı taşır.

Hızlı ve Kolay Boşanma = Anlaşmalı Boşanma

Anlaşmalı boşanma, boşanma sürecinin hızlı ve kolay bir şekilde aşılmasına olanak sağlar. Boşanmanın uzun sürmesi taraflar açısından bir çok olumsuz durumu da beraberinde getireceğinden dolayı anlaşmalı boşanma hızlı ve kolay boşanma için atılması gereken adımdır.

Hemen Boşanmak istiyorum Ne Yapmalıyım?

Kimi zaman bireyler boşanmanın hemen gerçekleşmesini isteyebilmektedir. Hemen boşanmak istiyorum diyen kişilerin en kısa sürede boşanma için eşleri ile mutlaka boşanma hususlarında uzlaşma sağlamaları gerekir. Aksi durumda boşanma davası en az 1 yıl sürecektir.

Acil Boşanmak İstiyorum Ne Yapabilirim?

Acil boşanmak istiyorum diyen kişilerin eşleri ile boşanma yönünde irade sergilemeleri ve hazırlanacak anlaşmalı boşanma protokolü ile birlikte anlaşmalı boşanma davalarını yürütmeleri gerekir. Anlaşmalı boşanma davalarında hazırlanacak protokol davanın umurgasını oluşturacak ve tarafların yasal haklarının korunmasını sağlayacağından dolayı uzman bir anlaşmalı boşanma avukatı tarafından bu sürecin yürütülmesi önerilmektedir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>