Boşanma Avukatı

İstanbul Boşanma Avukatları

Bizimle İletişime Geçin

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Çekişmeli boşanma kavramı, eşlerden birisinin boşanmak istememesi ya da her iki eş de boşanmak istese dahi, çocuğun velayeti, mal paylaşımının nasıl yapılacağı, tazminat ve nafaka ödenip ödenmeyeceği gibi hususlarda uzlaşamaması durumunda açılacak olan boşanma davasının yürütülme şeklidir. Çekişmeli boşanma davasında eşler boşanmanın herhangi bir unsurunda uzlaşamamıştır. Bu nedenle açılacak dava çekişmeli olarak yürütülür. Bu noktada boşanma sürecindeki kişilerin merak ettiği konuların başında çekişmeli boşanma davası nasıl açılır, çekişmeli boşanma davası nerede açılır, çekişmeli boşanma davası nasıl yürütülür gibi durumlar yer alır.Bu makalemizde çekişmeli boşanma davası nasıl açılır ve dava için gerekli hukuki prosedürler nelerdir, bunu açıklamaya çalışacağız.

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Ülkemizde boşanma davaları için görevli mahkemeler Aile Mahkemeleri, Aile Mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemeleridir. Çekişmeli boşanma davası nasıl açılır diyen kişiler, bu davayı açmak istemeleri durumunda, eşleri ile birlikte son altı aydır ikamet ettikleri yerde bulunan görevli mahkemeye başvuru yapmalıdırlar. Boşanma davası için gerekli belgelerin başında boşanma dilekçesi gelir. Çekişmeli olarak boşanacak kişi, boşanma davası için öne süreceği boşanmanın hukuki sebebini içeren, boşanmadan doğacak hakları üzerinde talep ve isteklerini belirttiği, boşanmayı getiren olayları izah ettiği, hukuki anlamda kusursuz hazırlanmış bir boşanma dilekçesi ile davayı açmalıdır. Unutulmamalıdır ki çekişmeli boşanma davası nasıl açılır diyen kişilerin davalarının daha sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesi adına, boşanma dilekçesi oldukça önemlidir.

Çekişmeli boşanma davası nasıl açılır diye merak eden kişiler açısından esas üzerinde durulması gereken konu, boşanma davasının nasıl yürütüleceği olmalıdır. Zira zorlu boşanma sürecinde boşanma davasının nasıl açıldığı önemli olmakla birlikte boşanma davasının nasıl yürütüleceği de önem arz eder. Bu noktada açılacak boşanma davasında ispat sorumluluğu davacıda yani davayı açan kişidedir. Çekişmeli boşanma davasını açan birey, bu dava için öne sürdüğü hukuki boşanma sebebini ispatla yükümlüdür. Örneğin aldatma nedeniyle boşanma davası açan bir birey, eşinin kendisini aldattığını ispatlamak zorundadır. Aksi durumda çekişmeli boşanma davaıs nasıl açılır diyen bireyin açacağı dava reddedilecek ve 3 yıl boyunca tekrar aldatma nedeniyle boşanma davası açamayacaktır. Bu da davacının gerek maddi manevi gerekse de zamansal olarak mağduriyet yaşamasına sebep olmaktadır.

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl İşler?

Çekişmeli boşanma, anlaşmalı boşanmadan farklı olarak bir çok hukuki prosedürü içerisinde barındırır. Bu prosedürlerin etkili bir şekilde yerine getirilmesi gerekir.Aksi halde boşanma davasının reddi gibi bir durum çıkabileceği gibi, boşanma davası yıllarca da sürebilir. O yüzden çekimeli boşanma davası nasıl açılır diye merak eden kişiler mağduriyet yaşayabilirler. Çekişmeli boşanmalarda öne sürülen boşanma nedeni hakim tarafından incelenir, gerekli araştırmalar yapılır, tanıklar dinlenir, deliller incelenir ve hakim boşanmaya gerek olup olmadığına ve eğer boşanma gerçekleşecekse boşanmayı getiren olaylar üzerinde hangi eşin ne kadar kusurlu olduğuna bakar.

Boşanma davalarında kusur, tazminat ödenip ödenmeme, nafaka bağlanıp bağlanmama gibi boşanmanın maddi sonuçlarını direk olarak etkilemektedir. Hal böyle olunca çekişmeli boşanma davası nasıl açılır konusu esas üzerinde durulması gereken husus değildir. Burada boşanma bir süreçtir ve boşanma davası açılması kadar bu davanın yürütülmesi de önemlidir. Çekişmeli boşanma davası açacak kişiler mutlaka bu süreçte uzman bir boşanma avukatı tarafından destek almalıdırlar. Aksi durumda boşanma davası yıllarca sürebilirken, boşanma sonrası çocuğun velayetini kaybetme, nafaka ve tazminat gibi konularda sıkıntılar yaşanabilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>