Boşanma Avukatı

İstanbul Boşanma Avukatları

Bizimle İletişime Geçin

Boşanmada Whatsapp Konuşmaları Mahkemede Delil Sayılır Mı?

Boşanmada Whatsapp Konuşmaları Mahkemede Delil Sayılır Mı?

Boşanma davalarında merak edilen konulardan birisi de Whatsapp konuşmaları ile ilgili olarak mahkemede delil olarak kullanılıp kullanılmayacağıdır. Günümüzde teknolojinin hayatımızın bu denli içerisine girmesi bir takım davranışların da teknoloji yardımıyla gerçekleşmesine sebebiyet vermektedir. Özellikle iletişim aracı olarak kullanılan akıllı telefon ve bu telefonlardaki uygulamalar son yıllarda davalara sıklıkla konu olmaktadır. Bu makalemizde Whatsapp konuşmaları mahkemede delil sayılır mı diye merak edenler açısından hangi durumların yaşanabildiği ve boşanmada whatsapp konuşmaları nasıl delil olarak sunulabileceği üzerinde duracağız.

Boşanmada Whatsapp Konuşmaları Delil Sayılır Mı?

Öncelikle bilinmesi gerekir ki hangi dava türü olursa olsun, sunulacak olan delilin hukuka uygun şekilde elde edilmiş olması gerekir. Hukuka aykırı şekilde elde edilmiş olan deliller mahkemede haklılığı ispat açısından kullanılamayacağı gibi bu delili elde eden kişiye de cezai yaptırım uygulanabilir. Whatsapp konuşmaları mahkemede delil sayılır mı diye merak eden kişiler açısından bu içeriklerin delil olarak kullanılabilmesi için hukuka uygun şekilde elde edilmiş olması gerekir. Örneğin boşanma davasında Whatsapp konuşmaları delil olarak kullanılmak istenmesi durumunda eşin sizle yapmış olduğu konuşmalardaki hakaret, küfür, tehdit, aşağılama gibi mesajlar size atıldığından ve özel hayatın gizliliğini ihlal etmediğinden dolayı kullanılabilir.

Boşanmada Whatsapp Konuşmaları Boşanma Davasında Delil Olur Mu?

Son yıllarda öne sürülen hukuki nedenin ispatı açısından sıklıkla whatsapp konuşmaları, Whatsapp üzerinden yapılan yazışmalar, Fotoğraf paylaşımları, ses kayıtları gibi durumlar boşanma davasında delil olarak kullanılmaktadır. Özellikle Whatsapp üzerinden eşlerin tehdit edilmesi, hakarete uğraması, yine Whatsapp üzerinden yapılan tartışmalar boşanma davasında delil olarak sunulabilmektedir. Burada bilirkişi incelemesi ile Whatsapp konuşmalarının gerçekliği ortaya çıkarılıp boşanmada ispat aracı olarak Whatsapp Konuşmaları kullanılabilir.

Aldatma Nedeniyle Boşanmalarda Whatsapp Konuşmaları

Aldatma nedeniyle boşanmada Whatsapp konuşmaları mahkemede delil olarak kullanılabilmesi için, bu konuşmaların hukuka uygun şekilde elde edilmiş olması gerekir. Yani eşden habersiz şekilde telefonun karıştırılması, konuşmaların kayıt altına alınması gibi durumlar özel hayatın gizliliğinin ihlali anlamına geleceğinden aldatma nedeniyle boşanma davalarında Whatsapp yazışmaları delil olarak kullanılamamaktadır. Fakat, bireyler hukuka uygun şekilde bu yazışmaları elde etmeleri durumunda boşanma davasında Whatsapp konuşmaları delil olarak kullnılabilir. Örneğin bu Whatsapp konuşmalarının eşden alınması, eşin telefonuna Whatsapp üzerinden gönderilen fotoğrafların yakalanması… gibi

Aldatma nedeniyle boşanma davalarında bireyler, Whatsapp üzerinden yapılan konuşmaları elde edemeseler bile, Gsm Operatörlerinden SMS kayıtlarına ve Konuşmalara ilişkin verileri boşanma davasında isteyebilmektedirler. Burada eşin aldatmasının ispatı Gsm operatöründen alınacak olan kayıtlarla birlikte de yapılabilmektedir.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>