Boşanma Avukatı

İstanbul Boşanma Avukatları

Bizimle İletişime Geçin

Boşanmada Hakim Çocuğu Kime Verir?

Boşanmada Hakim Çocuğu Kime Verir?

Boşanma davalarında eşler arasında en fazla çekişmeye neden olan unsurlardan birisi de hiç şüphesiz ki çocuğun velayeti olmaktadır. Boşanmada hakim çocuğu kime verir diye merak eden kişilerin bilmesi gereken husus, boşanma davalarında velayet kararı verilirken çocuğun menfaatleri asıl unsurdur ve hakim de çocuğun menfaatlerini gözeterek velayet kararı vermektedir.

Boşanmada Hakim Çocuğu Kime Verir – Çocuğun Yaşayacağı Ortam

Hakim velayet kararı verirken gözettiği durumlardan birisi çocuğun büyüyeceği ve yaşayacağı ortamdır. Çocuğun gelişimini engelleyecek hayat koşulları olması durumunda hakim nezhinde olumsuz bir durum oluşacaktır. Örneğin çocuğun velayetini isteyen kişinin yaşadığı ortam çocuğun bedensel ve ruhsal gelişimine olumsuz katkı yapacaksa hakim çocuğun diğer ebeveyne verilmesine hükmedebilir.

Boşanmada Hakim Çocuğu Kime Verir – Anne Şefkatinin Önemi

Anne şefkati çocuğun gelişimi açısından oldukça önemlidir. Özellikle küçük yaştaki çocukların anne şefkatinden yoksun kalması istenmeyen bir durumdur. Hakimler de çocuğun velayeti hususunda karar verirken küçük yaştaki çocukların annesinden ayrılmaması gerektiğine dair kanaat getirebilmektedir. Diğer yandan anne şefkati de çocuğun velayeti için tek kriter olmayabilir.

Boşanmada Hakim Çocuğu Kime Verir – Kardeşleri Ayırmama

Boşanmalarda velayet için karar verilirken üzerinde durulan bir diğer unsur kardeşlerin ayrılmaması ve birlikte yaşamasıdır. Çocukların gelişi açısından kardeşlerin bir arada yaşaması önemlidir. O yüzden hakim velayete karar verirken bir çocuğu anneye bir çocuğu babaya verme gibi bir olasılıktan kaçınabilir.

Boşanmada Hakim Çocuğu Kime Verir – Çocuğun Eğitimi

Velayet hususunda karar verilirken hakim çocuğun eğitim durumunu da göz önüne alacaktır. Örneğin eğitim hayatının sekteye uğramasının engellenmesi amacıyla boşanınca farklı şehirlerde ikamet edecek taraflardan mevcut düzeninde kalacak olan kişiye de velayet verilebilmektedir. Burada amaç çocuğun eğitim hayatının devamını sağlamaktır. Bir başka örnek vermek gerekirse çocuğun eğitimi için daha iyi bir gelecek sağlayacak imkanların sunulması durumunda velayet bu imkanları sağlayacak kişiye de verilebilir.

Yukarıdaki durumlar toplu bir şekilde ele alındığında boşanma davalarında velayet kararı verilirken çocuğun menfaatlerinin göz önünde bulundurulduğu görülmektedir. O yüzden boşanma sürecinde çocuğunun velayetini almak isteyen kişilerin etkili bir süreç yönetimi yapmaları gerekecektir. Bu noktada uzman bir boşanma avukatı tarafından destek alınması önerilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>