Boşanma Avukatı

İstanbul Boşanma Avukatları

Bizimle İletişime Geçin

Boşanma Davasını Hangi Taraf Açmalı?

Boşanma Davasını Hangi Taraf Açmalı?

Boşanma davalarında sıklıkla yanlış bilgiye sahip olunan konulardan birisi de boşanma davasını kimin açacağı, boşanma davası açan kişinin mi yoksa kendisine boşanma davası açılan kişinin mi avantajlı olacağı durumlarıdır. Boşanma davasını hangi taraf açmalı diye merak eden kişilerin bilmesi gerekir ki davayı kimin açtığının hukuki anlamda bir avantajı veya dezavantajı yoktur. Burada boşanma sürecinin nasıl yürütüldüğü, boşanma davasında gerekli prosedürlerin nasıl yerine getirildiği önemlidir.

Boşanma Davasını Hangi Taraf Açmalı?

Boşanma sürecinde olan kişilerde davayı ben mi açmalıyım yoksa karşı tarafın dava açmasını mı beklemeliyim şeklinde bir soru kafaları kurcalayabilmektedir. Boşanma davasını kimin açtığı davanın sonucunu belirlemez. Davanın sonucunu belirleyen davacının boşanma sebebi olarak öne sürdüğü durumu ispat etmesidir. Boşanma davasını açan kişi avantajlıdır demek mesnetsiz bir iddia olacaktır. Ya da tam tersi, boşanma davasını karşı tarafın açmasını beklemek daha doğrudur demek de hukuki anlamda bir şey ifade etmez.

Açılacak boşanma davaların tarafların doğru bir süreç yürütmeleri gerekecektir. Aksi durumda davacı öne sürdüğü boşanma sebebini ispat edemediği için davanın reddi söz konusu olabilecektir. Davalı açısından ise boşanma sürecinin doğru yürütülememesi nafaka tazminat velayet mal paylaşımı gibi hususlarda hak kaybı yaşanmasına neden olacaktır. Boşanma davasını hangi taraf açmalı diye merak edenler açısından davanın açılma sırası değil, davanın yürütülme şekli esas üzerinde durulması gereken husus olmalıdır.

Boşanma Davasını İlk Açan Avantajlı Mıdır?

Hayır, boşanma davasını ilk açan haklıdır demek yanlış olur. Burada boşanma davası açan kişinin öne sürdüğü sebebi ispat etmesi gerekir. Örneğin aldatma nedeniyle boşanma davası açmak istemeniz durumunda eşinizin aldattığını bir takım belge ve tanıklarla ispat etmeniz gerekir. Boşanma davasını ilk açan davacı öne sürdüğü boşanma nedenini ispat ederken, davalı da karşı dava açarak kendi savı üzerinden boşanmayı yürütebilir. Yani kendisine boşanma davası açılmış olan kişi de boşanmada karşı dava açabilmektedir. Bu durumda boşanma davasını ilk açan ya da sonradan açan avantajlıdır demek yersiz olur.

Boşanma Davasını Karşı Tarafın Açmasını Beklemek Doğru Mu?

Boşanma davasını hangi taraf açmalı diye merak eden kişilerin yanlış bildiği durumlardan bir tanesi de karşı tarafın önce davayı açmasını beklemektir. Eğer haklı bir boşanma sebebine sahipseniz, karşı tarafın boşanma davası açmasını beklemek size zaman kaybı yaratmaktan başka bir şey ifade etmez. Boşanma sebebine sahipseniz, boşanma davası açarak evlilik içerisindeki boşanmayı getiren olayları ispat eder ve boşanmanızı gerçekleştirebilirsiniz. Diğer türlü boşanma davasını karşı tarafın açmasını beklemek gereksiz zaman kaybı yaratır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>