Boşanma Avukatı

İstanbul Boşanma Avukatları

Bizimle İletişime Geçin

Boşanma Davasını Açan Nafaka Alabilir Mi?

Boşanma Davasını Açan Nafaka Alabilir Mi?

Boşanma sürecinde bireylerin hukuki anlamda bilgi eksikliği sıklıkla hak kaybına yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu noktada yanlış bilinen durumlardan birisi de boşanma davasını açan tarafın eşinden nafaka talep edemeyeceği bilgisidir. Boşanma sürecinde ve sonrasında hangi hallerde nafaka alınabileceği Medeni Kanunda belirlenmiştir. Alınabilecek 3 farklı nafaka türü bulunur bunlardan bir tanesi boşanma davası devam ederken alınan tedbir nafakası, diğer iki tanesi ise boşanma davası sonuçlandıktan sonra alınan yoksulluk nafakası ve iştirak nafakası (çocuk bakım nafakası) olmaktadır. Bu makalemizde ” Boşanma Davasını Açan Nafaka Alabilir Mi ” diye merak eden kişiler açısından hangi nafaka türlerinin alınabileceği ve nafaka alabilmek için gerekli şartlara değineceğiz.

Boşanma Davasını Açan Nafaka Alabilir Mi?

Nafaka alınabilmesi, boşanma davasını hangi tarafın açtığından bağımsız bir konu olup boşanma davasını açan ya da kendisine boşanma davası açılan kişi nafaka alır veya alamaz denilemez. Boşanma davası açan kişi nafaka alabilir mi diye merak eden bireyler açısından boşanma davası sürerken alınabilecek olan tedbir nafakası, boşanma sürecinde yoksulluğa düşecek olan eş tarafından talep edilebilir.

Boşanma davasını açan nafaka alabilir mi diye merak edenler açısından boşanma sonrası alınabilecek yoksulluk nafakası için boşanmada kusur oranları belirleyici olmaktadır. Buna göre evlilik içerisinde boşanmaya neden olan olaylar incelenerek hangi tarafın kusurlu olduğu belirlenir. Eşinden daha az kusura sahip ya da kusursuz kişiler, boşanmada yoksulluk nafakası talep edebilirler. Burada boşanma davasını hangi tarafın açtığının önemi yoktur. Esas üzerinde durulan boşanmayı getiren olaylardaki kusur oranlarıdır.

Boşanma sonrası alınabilecek bir diğer nafaka türü ise iştirak nafakasıdır. İştirak nafakası alabilmenin koşulu ise, çocuğun velayetini almış olmaktır. Boşanma sonrası çocuğun velayetinin hangi tarafa verileceği hakimin incelemeleri neticesinde belli olur ve hakim çocuğun menfaatlerini gözeterek hangi ebeveyn ile yaşaması gerektiğine karar verir. Burada çocuğun velayetini alan kişi, çocuğun ihtiyaçlarının karşılanması adına nafaka talep edebilir. Boşanma davasını açan nafaka alabilir mi sorusundan bağımsız olarak boşanmalarda iştirak nafakası davayı kimin açtığı değil velayeti kimin aldığı ile ilgilidir.

Boşanırsam Nafaka Alabilir Miyim?

Boşanma sürecinde ve sonrasında nafaka alabilmek için talep edilecek olan nafaka türüne göre farklı şartların yerine getirilmesi gerekir. İlk olarak boşanma sürecinin doğru yürütülmesi önemlidir. Boşanma sürecinin doğru yürütülmesi durumunda gerek boşanma davası sürerken gerekse de boşanma davası sonrasında nafaka alabilmek mümkün olabilir. Burada boşanma sonrası alabileceğiniz nafaka türlerinden ilki yoksulluk nafakasıdır. Yoksulluk nafakası almak isteyen kişi, boşanma davasında eşinden daha az kusura sahip olmalı ya da kusursuz olmalıdır. Bu noktada boşanma davasının yanlış yürütülmesi durumunda eşinden daha fazla kusura sahip olan kişi nafaka alamaz. Diğer yandan çocuğun velayetinin alınması için de etkili bir savunma süreci yerine getirilmelidir. Çocuğun velayetini alan kişi, boşanma sonrası iştirak nafakası alabilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>