Boşanma Avukatı

İstanbul Boşanma Avukatları

Bizimle İletişime Geçin

Boşanırsam Çocuğumu Alabilir Miyim?

Boşanırsam Çocuğumu Alabilir Miyim?

Boşanma aşamasında eşlerin ikisi de çocuğundan ayrılmak istememektedir. Bu durumda açılacak olan boşanma davalarında çekişmeye neden olan en büyük etkenlerden birisi olup, her iki ebeveynin de çocuğuyla yaşamak istemesi doğal olandır. Fakat boşanma davalarında çocuğun anneye mi yoksa babaya mı verileceği tamamen çocuğun menfaatleri gözetilerek karar verilen bir boşanma sonucudur. Bu yazımızda boşanırsam çocuğumu alabilir miyim diye merak eden kişilerin açılacak boşanma davasında velayet için nasıl bir süreç yürütmeleri gerektiğine değineceğiz.

Boşanırsam Çocuğumu Alabilir Miyim?

Boşanma sonrası çocuğunun velayetini almak isteyen kişilerin boşanma davası sürecinde hakim kanaati oluşturmaları gerekir. Bu noktada hakimler hangi ebeveynin çocuğa nasıl bir gelecek sağlayacağını inceleyerek, çocuğun çıkarları doğrultusunda, velayeti anneye ya da babaya verecektir. Kimi zaman velayet 3. bir kişiye de verilebilmektedir fakat bu, oldukça düşük bir olasılıktır. Boşanırsam çocuğumu alabilir miyim diye merak eden kişi dava içerisinde çocuğa daha iyi bir gelecek sağlayacağı yönünde savunmasını hazırlayarak hakim kanaati oluşturabilir.

Boşanmalarda çocuğun velayetinin kime verileceği sıklıkla tartışma konusu olabilmektedir. Burada velayet kararını etkileyen bir çok unsur olmakla birlikte, temelinde velayet kararı, çocuğun menfaatleri gözetilerek verilir. Çocuğun velayet kararı verilirken hakim, çocuğun eğitim hayatı, çocuğun psikolojik gelişimi, çocuğun fiziksel gelişimi… gibi bir çok durumu göz önüne alır.

Özellikle bebek yaştaki çocuklar açısından anne şefkatinin gerekliliği nedeniyle sıra dışı bir durum yok ise boşanma sonrası velayet anneye verilebilmektedir. Burada sıradışı durumdan kasıt annenin şiddet eğilimli olması daha önce çocuğa şiddet uygulamış olması, intihar girişiminin olması… gibi durumları ifade eder. Boşanırsam çocuğumu alabilir miyim diyen baba açısından bu tip tutum ve davranışlar karşısında bebeğin velayetinin alınması olasılığı vardır.

Boşanmalarda velayet kararını etkileyen bir diğer husus birden fazla çocuk olması durumunda hakim, kardeşlerin ayrılmasını istemeyebilmektedir. Kardeşlerin bir arada yaşaması aile bağlarının daha güçlü olmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra kardeşlerin birlikte büyümeleri psikolojik ve sosyal gelişimlerini de olumlu etkileyecektir. O nedenle boşanırsam çocuğumu alabilir miyim diyen bireyler açısından velayet kararını belirleyici unsurlardan birisi de bu durumdur.

Velayet kararlarında önemli belirleyicilerden birisi de çocuğun eğitim hayatıdır. Burada ebeveynlerin ikisi de çocuğa daha iyi bir gelecek sağlayacağını dile getirecektir. Önemli olan daha iyi geleceği sağlayacaklarını ifade eden anne ve babanın etkili bir boşanma süreci yürüterek velayet kararını lehine çevirebilmeleridir. Bu da uzman bir boşanma avukatı tutulması durumunda daha olasıdır.

Boşanmalarda çocuğun velayeti konusunda çekincelerden birisi de, özellikle ülkemizde kadınların maddi anlamda gelire sahip olmamaları nedeniyle çocuğa bakamayacaklarını düşünmeleridir. Fakat velayet kararının alınmasından sonra çocuğun ihtiyaçlarının karşılanması için diğer ebeveynden iştirak nafakası talep edilebilmektedir. O nedenle boşanırsam çocuğumun velayetini alabilir miyim diyen kadınların maddi durumlarının olmayışı burada bir kriter olmamaktadır.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>