Boşanma Avukatı

İstanbul Boşanma Avukatları

Bizimle İletişime Geçin

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Anlaşmalı boşanma eşlerin en hızlı şekilde ve en sağlıklı biçimde boşanma gerçekleştirmelerine olanak sağlayan boşanma şeklidir. Anlaşmalı boşanabilmek için her iki eşin de boşanmak istemesi ve boşanmanın maddi ve manevi tüm sonuçlarında uzlaşması sonucu anlaşmalı boşanma davası açması gerekir. Anlaşmalı boşanmalarla ilgili olarak merak edilen konularında başında anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır, anlaşmalı boşanma süreci nasıl olur gibi sorular yer alır. Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır diye merak edenler için bu makalemizde eşlerin nasıl anlaşmalı olarak boşanabileceklerine değineceğiz.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Anlaşmalı boşanma davalarının açılacağı görevli mahkeme tıpkı çekişmeli boşanma davalarında olduğu gibi Aile Mahkemeleridir. Eşler birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemelerine anlaşmalı boşanma istemiyle, dava açabilirler. Eğer ki eşlerin bulunduğu yerde Aile Mahkemesi yok ise bu defa anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır diyen kişilerin davayı açmaları gereken yer Asliye Hukuk Mahkemeleridir. Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır diye merak eden kişiler, bu doğrultuda bir anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlayarak boşanma davasını açabilirler.

Anlaşmalı boşanma davası ve anlaşmalı boşanma süreci hakkında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu konular özellikle anlaşmalı boşanmak isteyen tarafların üzerinde durması ve mutlaka yerine getirilmesi gereken konulardır.

Anlaşmalı Boşanma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular

*Anlaşmalı boşanma davası açabilmek için nikah tarihinden itibaren 1 sene sürenin geçmiş olması ön koşuldur.

*Bir senelik dava açma süresi dolduktan sonra taraflar bir anlaşmalı boşanma dilekcesi hazırlarlar.

*Dava dilekçesinde bir taraf davalı, bir taraf davacı olarak gösterilir. Bu dilekçeye boşanma protokolü eklenmelidir.

*Protokol ile boşanma kararı, boşanmanın maddi sonuçları, velayet gibi düzenlenmesi gereken tüm konular düzenlenmiş olmalıdır.

*Boşanma davası eşlerin oturdukları yer mahkemesinde açılır.

*Boşanma davalarında aile mahkemeleri görevlidir, bu yerde aile mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemesi görevlidir.

*Dava dilekçesi ile birlikte gerekli harçlar ve gider avansı yatırılmalıdır.

*Anlaşmalı boşanma davasında, ileride telafisi mümkün olmayan hak kayıplarına uğramamak için avukat olarak bizlerden profesyonel yardım almanızı tavsiye ediyoruz.

Anlaşmalı boşanma çekişmeli boşanma ile kıyaslandığında daha kısa sürmektedir fakat hukuki sonuçlar açısından anlaşmalı boşanma ile çekişmeli boşanma arasında hiç bir fark yoktur. Bu anlamda çocuğun velayeti,boşanmada mal paylaşımı, tazminat ve nafaka gibi hukuki sonuçlarda hak kaybı yaşanabilir. O yüzden anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır diyen kişiler açısından bu davanın açılması kadar nasıl yürütüleceği de önemlidir. Boşanmadan doğacak hakların en doğru şekilde savunulması adına eşlere bu süreçte uzman bir boşanma avukatı tarafından hukuki destek almaları önerilmektedir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>