Boşanma Avukatı

İstanbul Boşanma Avukatları

Bizimle İletişime Geçin

Almanya’da Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Almanya’da Boşanma Tanıma Tenfiz Davası

Almanya’da boşanma davası açarak, mevcut evliliğini Alman mahkemelerinin vermiş olduğu kararla sonlandıran kişiler açısından bu boşanma kararı Türkiye’de geçerli değildir. Milletlerarası özel hukuka göre her mahkeme kararı verildiği ülke içerisinde geçerli olduğundan, Almanya’da boşanma işlemi gerçekleştiren kişilerin Türkiye’de de boşanmış olabilmeleri için ülkemizde boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekir. Bu makalemizde Alman Mahkemelerinin verdiği boşanma kararının Türkiye’de tanınması ve tenfiz işlemleri ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Almanya’da Boşanma Sonrası Tanıma Davası Nasıl Açılır?

Almanya’da boşanan kişilerin bu boşanmalarına ilişkin hukuki sonuçların Türkiye’de tanınması adına açılacak tanıma davası tıpkı Türkiye’de boşanma davalarında olduğu gibi Aile Mahkemelerinde açılmaktadır. Almanya’da boşanma sonrası tanıma davası açacak olan kişiler boşanma tanıma tenfiz davası için gerekli olan belgeler ile birlikte davayı İstanbul İzmir ya da Ankara illerinde bulunan Aile Mahkemelerine açabilmektedirler. Belirtmek gerekir ki boşanma tanıma davaları zor bir süreçtir ve bu sürecin doğru bir şekilde yürütülmemesi davanın 4 5 yıl sürmesine neden olabilmektedir.

Almanya’da Boşanma Sonrası Tenfiz Davası Nasıl Açılır?

Almanya’daki boşanmanın ardından Türkiye’de açılacak oaln tenfiz davası, boşanma tanıma davasından farklı olarak, boşanmanın hukuki sonuçlarının ülkemizde icra edilebilmesi kavramıdır. Almanya’daki boşanmaya ilişkin, velayet, mal paylaşımı, nafaka, tazminat gibi sonuçların ülkemizde icra edilebilmesi yani uygulanabilmesi için boşanma tenfiz davası açılması gerekir. Boşanma tenfiz davası aynı zamanda tanıma koşullarını da içerdiğinden tenfiz davası açılması durumunda ayrıca bir tanıma davası açılmasına gerek kalmaz. Almanya’daki boşanma sonrası tenfiz davası nasıl açılır diye merak eden kişiler gerekli belgeler ile birlikte Aile Mahkemelerine Boşanma tenfiz davası açabilirler. Boşanma tanıma tenfiz davalarında Alman Mahkemelerinin verdiği kararlar ile ilgili tebligatların iki ülke arasında yapılması nedeniyle süre biraz uzun olabilir. Bu noktada Almanya’da boşanmış çiftlerin ikisinin de Türkiye’de bulunan farklı Boşanma avukatı ile bu süreci yürütmeleri durumunda boşanma tanıma tenfiz davası en kısa sürede sonuçlandırılabilir.

Almanya’da Boşandım Türkiye’de Dava Açmam Gerekiyor Mu?

Boşanma tanıma tenfiz davaları ile ilgili merak edilen hususlardan birisi de bu davanın açılmasının zorunlu olup olmadığıdır. Almanya’da boşanma sonrası Türkiye’de tanıma tenfiz davası açılması zorunlu değildir fakat, Alman Mahkemesinin vermiş olduğu boşanma kararı Türkiye’de geçerli olmadığı için bireyler Türkiye’de hala yasal olarak evli görünmeye devam edeceklerdir. Bu durumda çocuğun velayeti, mal paylaşı, tazminat nafaka gibi konularda sorun yaşamanın yanı sıra, hala yasal olarak Türkiye’de evli görünülme nedeniyle yeniden evlenme durumunun olmaması, eşlerden birinin vefatı durumunda Türkiye’de hala yasal olarak mirasçı görünülmesi gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Almanya’da Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Süresi?

Almanya’da boşanmış çiftlerin, bu boşanmalarına ilişkin Alman mahkemelerinin vermiş olduğu kararı ülkemizde geçerli kılabilmeleri için açacakları boşanma tanıma tenfiz davası süre olarak hukuki prosedürlerin yerine getirilme şekline göre farklılık göstermektedir. Buna göre Almanya’da boşanmış eşlerin ikisinin de Türkiye’de farklı boşanma avukatı tutmaları ve süreci profesyonel olarak yürütümeleri durumunda dava 2 3 ayda sonlandırılabilir. Bunun dışından eşlerden sadece birisinin avukat tutması durumunda süre ortalama olarak 7 8 ayı bulmakla birlikte bireysel olarak açılacak boşanma tanıma tenfiz davaları 4 5 yıl sürebilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>