Boşanma Avukatı

İstanbul Boşanma Avukatları

Bizimle İletişime Geçin

Alkol Bağımlılığı Nedeniyle Boşanma

Alkol Bağımlılığı Nedeniyle Boşanma

Evlilik içerisinde eşlerin birbirine olan sorumluluklarını yerine getirmemesi boşanma sebebi olarak sayılmaktadır. Bu durumun alkol bağımlılığı sebebiyle olması durumunda alkol bağımlılığı nedeniyle boşanma davası açılabilmektedir. Fakat dikkat edilmesi gereken unsur boşanma davasında öne sürülecek olan hukuki sebeptir. Medeni kanuna göre alkol bağımlılığının tek başına boşanma nedeni olarak sayılmamaktadır. O yüzden alkol bağımlılığı nedeniyle boşanma davası açılırken öne sürülmesi gereken unsur, evlilik birliğinin temelden sarsılması olmalıdır.

Alkol Bağımlılığı Nedeniyle Boşanma Hukuki Sebep

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu 166. maddesi uyarınca ortak yaşamın sürdürülmesinin taraflardan beklenmeyecek şekilde evliliğin sarsılması durumunda bireyler boşanma davası açabilmektedir. Bu madde göz önüne alındığında alkol bağımlılığı nedeniyle boşanma istenmesi durumunda, alkol kullanmanın evlilik birliğini temelden sarstığı vurgusu yapılmalıdır.

içki içme nedeniyle boşanma

içki içme nedeniyle boşanma

 

Açılacak boşanma davası içerisinde birey, alkol bağımlılığı nedeniyle boşanma isteği konusunda hakim kanaati oluşturmalıdır. Burada esas unsur hakim kanaati olmaktadır. O yüzden etkili bir savunma yapılması ve hukuki prosedürlerin doğru yürütülmesi alkol bağımlılığı nedeniyle boşanma isteyen kişi açısından önemlidir.

 

Alkol bağımlısı eşin, alkol tedavisini reddetmesi durumunda açılacak boşanma davası boşanma ile sonuçlanacaktır. Hakim eşin alkol tedavisi alması durumunda evliliğin kurtarılabileceğine dair kanı oluşması durumunda alkol bağımlısı eşin tedavi görmesi yönünde karar verebilmektedir. Bu noktada eşin alkol tedavisini reddetmesi ya da alkol bağımlılığının evlilik içerisinde geri dönülemez sonuçlar doğurduğu durumlarda boşanma gerçekleşir.

Alkol Bağımlılığı Nedeniyle Boşanma Nasıl Açılır?

Alkol bağımlılığı nedeniyle boşanma davası açacak kişiler, bu süreçte boşanma davası belgeleri ile birlikte, eşleriyle ikamet ettikleri yer mahkemesine başvuru yapabilirler. Boşanma davası açılacak görevli mahkeme Aile Mahkemesidir. Aile Mahkemesinin bulunmadığı terlerde ise boşanma davası Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılabilir.

 

Alkol Bağımlılığı nedeniyle boşanma davası açılması kadar boşanma davasının yürütülmesi de önemlidir. Zira boşanma sürecinde eşler çocuğun velayeti, mal paylaşımı, nafaka, tazminat gibi bir çok konuda haklarını korumalıdırlar. Boşanma davasında yaşanacak yasal hak kayıpları telafi edilmesi zor durumlar ortaya çıkarabilmektedir O yüzden alkol bağımlılığı nedeniyle boşanma davası açılırken bireylerin bu hususta uzman bir boşanma avukatı tarafından hukuki destek almaları önerilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>